Turcja szuka pomocy NATO
Bliski Wschód | Zestrzelenie tureckiego samolotu bojowego przez Syrię zaognia konflikt pomiędzy oboma krajami
PIOTR JENDROSZCZYK
Jerzy Haszczyński
Ankara nie przyjmuje syryjskich wyjaśnień, że zestrzelenie tureckiego F4 było dziełem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, i jest zdecydowana przedstawić swe racje zarówno na forum NATO, jak i Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Biorąc pod uwagę posiadane informacje na temat motywów tego aktu agresji, jest to niewątpliwie temat dla Rady Bezpieczeństwa – oświadczył Ahmed Davutoglu, szef tureckiej dyplomacji. NATO potwierdziło już oficjalnie, że jutro odbędzie się specjalne spotkanie poświęcone zestrzeleniu tureckiej maszyny.
Turcja powołuje się na art. 4 traktatu północnoatlantyckiego przewidujący konsultacje stron w sytuacji, gdy jedna z nich odczuwa zagrożenie dla swego bezpieczeństwa czy integralności terytorialnej. Artykuł ten nie przewiduje żadnych natychmiastowych działań w postaci udzielenia pomocy stronie poszkodowanej, jak to zapisano w art. 5 traktatu, gdzie napaść na jedną ze stron jest traktowana jak napaść na wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta